Gala Złotych Sów 2014

Gala Złotych Sów 2013

Gala Złotych Sów 2013

 

VIII. Koncert – Gala Złotych Sów

odbędzie się 29.marca 2014 r.

w Wiedeńskiej stacji PAN

Prosimy o rezerwację miejsc!

VIII. Złote Sowy Polonii  /Polonijne Oskary / 2014

Komunikat Redakcji pisma Polonii w Austrii JUPITER

organu Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii

Redakcja pisma polonijnego JUPITER – organu Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii i Federacji Kongres Polonii w Austrii – zorganizowała po raz ósmy ZŁOTE SOWY POLONII:

dla osób wyróżniających się nie tylko talentem i dokonaniami, aktywnością, kulturą osobistą, postawą moralną, ale i społeczną – życzliwością i umiejętnością współpracy z polonijnymi środowiskami. Działających ponad podziałami i broniących dobrego imienia Polski i Polaków na emigracji.Takie polonijne „Oskary”. Przyznawane Polonii przez Polonię.

Po wnikliwej analizie nadesłanych nam propozycji Kapituła Złotych Sów, w skład której wchodzą redaktorzy pisma JUPITER: Jadwiga Hafner, Cezary Kwapisz oraz: Marek Kudlicki /muzyk/ z Austrii, Magdalena Potorska – /kurator wystaw artystycznych z Niemiec/, Beata Dżon – dziennikarka /Polska-Austria/, przyznano Złote Sowy za rok 2012 przedstawicielom Polonii w siedmiu kategoriach. Jako osobę spoza środowisk polonijnych, która wiele na rzecz promocji Polski i różnorodną pomoc Polonii niosła, Złotą Sowę otrzyma Erhard Busek.

Patronat honorowynad imprezą objęli:

prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska – Longin Komołowski, ambasador RP w Austrii J.E. Artur Lorkowski, senator RP – Andrzej Person, TV Polonia, red. Tygodnika ANGORA.

Koncert Galowy i wręczenie statuetek odbędzie się dnia 29.03.2014 o godz. 18.00

w sali im. Jana III Sobieskiego, Wiedeńskiej StacjiPAN, 1030 Wien, Boerhaavegasse 25.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejszą ich rezerwację: tel.: 71 86 886 e-mail:  kpi@chello.at 

Media zapraszamy na konferencję prasową z udziałem Laureatów o godz. 16.00 w tym samym dniu i miejscu.

Prowadzący:  Prof. Joanna Ziemska - nauczyciel akademicki, tłumacz przysięgły i konferencyjny, tłumacz literacki (m.in. powieści Elfriede Jelinek)

Jadwiga Hafner: prezes Klubu Inteligencji Polskiej w Austrii, Kongresu Polonii w Austrii i red. Naczelna pisma Polonii w Austrii JUPITER

Oprawę muzyczną zapewnią: Jowita Sip (sopran) i Piotr Kościk (fortepian)

A oto Laureaci Złotych Sów Polonii (polonijne Oskary) za rok 2012

Literatura

Joanna Janda  Austria

Urodziła się w Krakowie i tu również, w roku 1977, otrzymała dyplom korespondenta w językach obcych.

Debiutem literackim autorki są „Wspomnienia mojego ojca obrazami pamięci malowane“ (2006), w których przedstawia lata chłopięce i młodość swojego ojca, byłego działacza Armii Krajowej. W roku 2008 ukazała się kolejna pozycja książkowa autorki, powieść o tematyce współczesnej pt. „Kłamczucha“ (Wyd.Branta). Obecnie przygotowuje nowe wydanie tej książki poszerzone o drugą część zatytułowaną „Wbrew przeciwnościom“.

W październiku 2012 roku krakowska Miniatura wydała debiutancki tomik poezji Jandy pt. „Wieczorny ratunek sumienia“. W roku 2013 nakładem tego samego wydawnictwa ukazały się dwa kolejne zbiory wierszy poetki „Wyrok dla dwojga“ i „Prywatne nieba“.
Joanna Janda zwiazana jest z grupą artystyczno-literacką PoEzja Londyn.

Drukowała na stronach literackich londyńskiej prasy: dwutygodnika „The Polish Observer“ i Dziennika Polskiego, szkockiego Open Polish Magazine, Pisma Polonii Austriackiej „Polonika“ i w wiedeńskim kwartalniku Klubu Inteligencji Polskiej „Jupiter“.

W wydanej w 2013 roku w USA antologii „Contemporary Writers of Poland“ opublikowane zostały trzy wiersze poetki tłumaczone na język angielski przez Grahama Crawforda. — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Wojciech Pawłowski - Wielka Brytania

urodził się w Przedczu na Kujawach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Tam też studiował teologię na Papieskim Wydziale  Teologicznym. W życiu zawodowym podejmował się różnych zajęć tak w Polsce, jak i poza granicami. W roku 2002 zamieszkał  w Londynie.

Jako poeta zadebiutował wierszem „Publiczna egzekucja” w Magazynie Wileńskim w Wilnie. W roku 1993 opublikował swój pierwszy tomik poetycki „Ja nie stąd”   w Nauczycielskim Klubie Literackim we Włocławku. W tym samym wydawnictwie opublikował siedem kolejnych zbiorków autorskich: Droga do tam (1994), Nie wszystko przemija (1995), Róże w ścieżkach pamięci (1996), Tobie naprzeciw wychodzę (1997), Czas upływa tęsknotami (2004), Drogowskazy (2004) i Myśli z oddali (2006).W lutym 2013 roku ukazała się kolejna książka, wydana przez krakowską Miniaturę „Modlitwa o deszcz” w tłumaczeniu na j.angielski dokonanym przez Krzysztofa Zabłockiego. — więcej o Laureacie w Programie Złotych Sów 2014

Film

Yola Czaderska-Hayek – USA

to autorka książek na temat Hollywood, korespondent filmowy, popularyzator sztuki i kultury polskiej w USA. Socialite, osoba z kręgów high society, nazywana często „Pierwszą Polską Damą Hollywood”. Pisze o sprawach bieżących filmu amerykańskiego, przeprowadza wywiady z najważniejszymi postaciami filmu w Hollywood, jest również kronikarzem i historykiem, specjalizującym się w filmie westernowym oraz w tzw. złotej erze celuloidowej metropolii. Będąc jedyną Polką – członkiem renomowanej i elitarnej Hollywood Foreign Press Association, co roku przyznaje prestiżowe ZŁOTE GLOBY, torujące drogę do Oskarów. Korespondentka wielu czasopism polskich, polonijnych i zagranicznych. Przeprowadziła także szereg wywiadów z prezydentami Stanów Zjednoczonych oraz ze znanymi politykami. — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Magdalena Żelasko - Austria

- od ponad 15-tu lat mieszka  w Wiedniu. Studiowała m.in. w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego, Wyższej SzkoleZarządzania i Bankowości w KrakowieW Austriistudiowała slawistykę, w międzyczasie wydawała pismo Reporter, którego była redaktorem naczelnym.  Studiowała też publikację i komunikację na Uniwersytecie Wiedeńskim, gdzie w 2005 r. również obroniła pracę doktorską pod kierunkiem ks. Prof. Bonifacego Miązka. Magdalena Żelasko działała przy wielu internacjonalnych koncernach w dziale zarządzania oraz jako dziennikarka w rozmaitych polskich mediach. Obecnie od paru lat prowadzi lektorat z kultury i komunikacji na Uniwersytecie Wiedeńskim. W roku 2011-tym Magdalena Żelasko założyła Verein LET’S CE, stworzyła od podstaw – a obecnie mu patronuje –  Festiwal Filmowy pod tą samą nazwą. W październiku tego roku odbędzie się już trzecia edycja tego festiwalu. — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Teatr

Monika Muskała Austria

Monika Muskała, tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, dramatopisarka. Od 1993 r. mieszka w Austrii. Tłumaczy głównie współczesnych autorów, takich jak Thomas Bernhard, Werner Schwab, Elfriede Jelinek, Heiner Müller, ale i klasyków jak Friedrich Schiller, Frank Wedekind czy Ödön von Horvath. Za przekłady wielokrotnie wyróżniana przez austriacki Urząd Kanclerski. W latach 1997-2000 współpracowała stale z Gazetą Wyborczą i radiem BBC (polska sekcja) jako korespondentka z Austrii. Wspólnie z siostrą, aktorką, Gabrielą Muskałą, napisała dwie sztuki pod pseudonimem Amanita Muskaria: Podróż do Buenos Aires. Work In Regress (2001) i Daily Soup (2007). Monodram Podróż do Buenos Aires otrzymał wiele nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą (m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Monodramów THESPIS w Kilonii i Główną Nagrodę na Festiwalu Monodramów MONOBALTIJA w Kownie). Gościł również na festiwalu FRINGE w Edynburgu. Sztuka Daily Soup miała prapremierę w Teatrze Narodowym w Warszawie z Danutą Szaflarską i Januszem Gajosem w rolach głównych. W maju 2012 inscenizacja przeniesiona została do Teatru Telewizji na Żywo. Obie sztuki doczekały się wielu tłumaczeń, a także obcojęzycznych premier w Berlinie i Rzymie. — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Mirosław Połatyński- Kanada

– aktor, reżyser, tłumacz, CEO i dyrektor artystyczny ATLAS Stage Productions Canada (www.atlasstage.com) w 2012 roku uważam moją reżyserię w Teatrze Komedia w Warszawie, w ramach programu ATLAS Stage Productions pod nazwą Terminal Europe.

Mirosław Połatyński, aktor Teatru Kochanowskiego, od pięciu lat mieszka w Kanadzie. Skończył tam reżyserię i założył kompanię teatralną. Spełniony aktor wyjechał do Kanady spełnić się jako reżyser.

Pojechał na egzamin do łódzkiej Filmówki. Studia ukończył w 1981 roku. Dwa lata później związał się z Teatrem Kochanowskiego. W sumie zagrał ponad 30 głównych ról w 70 przedstawieniach. Występował także w filmach i telewizji. Opolska publiczność doskonale pamięta jego ostatnie kreacje – w „Matce Joannie od Aniołów”, „Kolacji dla głupca”, „Mr Love”.

Zna biegle niemiecki. Uczył gry aktorskiej i monologu w Film und Theater Athanorakademie w Burghausen, gdzie wyreżyserował dwa przedstawienia dyplomowe, m.in. bardzo dobrze przyjęte „Trzy siostry” Czechowa.  — więcej w Programie Złotych Sów 2014

Muzyka

Mariusz Kwiecień – USA.

Baryton. Krakowianin, ukończył warszawską Akademię Muzyczną. Słynący z pięknego głosu, ogromnej muzykalności i silnej osobowości scenicznej występuje w Europie, Ameryce Północnej i Japonii. Najczęściej współpracuje z Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, wiedeńską Staatsoper, Covent Garden, paryską Opéra Bastille i Teatro Real w Madrycie.

Jest absolwentem Metropolitan Opera’s Lindemann Young Artist Development Program. W Metropolitan Opera zaśpiewał w ostatnich sezonach Marcella w Cyganerii , Silvia w Pajacach, Malatestę w Don Pasquale i Enrica w Łucji z Lammermoor, Almavivę w Weselu Figara, Guglielma w Cosi fan tutte, Escamilla w Carmen oraz tytułową rolę w Don Giovannim. — więcej o Laureacie w Programie Złotych Sów 2014

Sabina Zapiór-Lusawa – Austria

(Sopran dramatyczno-koloraturowy, Prezes Passion Artists, Intendant Passion Opera Festival, Kierownik Projektów Artystycznych Brunnen Passage Kunst Sozial Raum Wien)

Polska śpiewaczka operowa urodzona w 1983 roku w Warszawie. W roku 2007 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im.F. Chopina w Warszawie w klasie Zdzisławy Donat, a dwa lata póżniej Uniwersytet Muzyczny w Wiedniu.

Inicjatorka festiwalu operowego w Wiedniu – Passion Opera Festival.

Jedna z bardziej znanych i cenionych artystek młodego pokolenia. — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Sztuki Plastyczne

Przemek Zajfert– Niemcy.

Fotograf, Performer, Rzeźbiarz. Studiował we Wrocławiu. Mieszka w Stuttgarcie. Autor licznych albumów fotograficznych, książek artystycznych i instalacji zainspirowanych studiami ruchu E. Muybridgea na ktorych też bazuje rozwijany przez niego od kilkunastu lat multimedialny język dla niewidomych. Inicjator pierwszego na płaszczyźnie E-Bay projektu: „Looking for two Photographers”

-opałka/1965/1-inf

-camera obscura 2005/1-inf

Od roku 1999 do dzisiaj naświetla z Markiem Pozniakiem (Berlin) dwoma otworkami jeden film. Te podwójne fotografie to projekt: „Camera Obscura Berlin Stuttgart”. Od roku 2007 wedruje z czarnym kubusem (2 x 2 x 2 m) po Europie. Kubus to Camera Obscura, przewoźna galeria i miejsce pracy Zajferta. W trakcie tej do dzisiaj trwającej  wędrówki powstawają fotografie otworkowe i spontaniczne hapeningowe akcje.

Marek Poźniak – Niemcy

Marek Poźniak studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, Wyższego Studium Fotografii ZPAF i MKiS w Warszawie (promotor Jerzy Lewczyński). Praca doktorska w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (promotor prof. Stefan Wojnecki). Mieszka w Berlinie i Łodzi. Pracuje jako fotograf i nauczyciel akademicki. Realizował program tzw. fotografii elementarnej. Od 1999 roku współpracuje z Przemkiem Zajfertem (camera obscura,  podwójne naświetlenia i mailart). Autor kilku albumów fotograficznych między innymi o Czarnkowie i Berlinie. Laureat prestiżowego European Photography Award. Nagrodzony Medalem Prezydenta Opola za pracę twórczą. Liczne prezentacje indywidualne i zbiorowe w Polsce, Niemczech, Czechach, Finlandii, Francji, Słowenii, Australii. Podróże artystyczne: Australia, Brazylia, Nowy Jork, Egipt.

Prace w zbiorach prywatnych, Senatu Berlina i Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Działacz polonijny

Bożena i Roman Bieńko - Austria

Bożena i Roman pochodzą z przeciwległych krańców Polski, ona z Ostrowa Wielkopolskiego, on spod Wilna, rodzina do dziś wspomina piękny dworek, położony wśród jezior i lasów, który z żalem porzucono w 1946 roku.

Bożena jest absolwentką Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS-u w Warszawie, Roman ukończył Wydział Handlu Zagranicznego na Uniwersytecie w Pradze. Oboje pracowali na różnych kierowniczych stanowiskach w handlu zagranicznym. Ze względu na wyksztalcenie spędzili znaczna część wspólnego życia za granica (Włochy, Hiszpania), W Austrii są od ponad 20 lat – Roman kierował tu polską firmą  handlową  a Bożena zatrudniona była w Instytucie Polskim w Wiedniu.

Niejednokrotnie konfrontowani z różnym obrazem Polaków w Austrii postanowili promować Polskę poprzez swoją pracę zawodową i społeczną. Myślą przewodnią ich działalności było przybliżenie wizerunku Polski, jako kraju ludzi twórczych, posiadającego interesujące dzieła sztuki, kraju niezależnego, który wyzwolił się zkompleksów geograficznej i cywilizacyjnej peryferyjności wobec Zachodu, które długo towarzyszyły krajom zza byłej żelaznej kurtyny.

Organizują oni w swojej posiadłości w niewielkiej węgierskiej wsi (zaledwie 5 km od granicy austriackiej) spotkania, odczyty i wernisaże w rozległych (blisko 1,5 ha) ogrodach i galeriach. — więcej w Programie Złotych Sów 2014

Alicja Sollamo - Finlandia

Alicja ZofiaSollamo, ur. 31 VIII 1942 we Lwowie; architekt. Po dyplomie w 1966 na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, odbyła dodatkowe studia w latach 1966-68 na Wydziale Malarstwa i Rzeźby na Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, równolegle pracując naukowo w Katedrze Projektowania Budowli Społeczno-Usługowych na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W 1977 wstąpiła do Zjednoczenia Polskiego w Helsingforsie/Helsinkach, w którego zarządzie pracowała przez wiele lat, sprawując m.in. kilkakrotnie funkcję sekretarza a w latach 2001 – 2007 była jego prezesem. W latach 1978 – 1980 współredagowała pismo polonijne „Kontakt” a od roku 2001 jest redaktorem gazety internetowej noszącej okresowo nazwę Nasz Biuletyn, obecnie KONTAKT.

Uhonorowana Brązową Odznaką Stowarzyszenia Architektów Polskich w 1974, Złotą Odznaką Stowarzyszenia Architektów Fińskich w 1998, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w roku 2000, w roku 2008 przyznano jej tytuł Członka Honorowego Zjednoczenia Polskiego a w 2012 roku odznaczono ją Krzyżem Komandrorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Media

Anna Gordijewska Ukraina

Redaktor naczelny rozgłośni Radio Lwów, dziennikarz, redaktor – wydawca.   Ukończyła Szkołę Polską im. Marii Magdaleny we Lwowie, która istnieje od 180 lat. Działa i jest w zarządzie Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej. Studiowała dziennikarstwo w Akademii Poligraficznej we Lwowie, a potem ukończyła dwuletnie Studium Komunikowania Społecznego Dziennikarstwa na KUL-u.

Jest autorką licznych artykułów dotyczących Miejsc i ludzi związanych z historią polską na kresach. Niestrudzona w przybliżaniu tej historii zarówno Polakom jak i obywatelom Ukrainy.

Posiada licencjat przewodnika po Lwowie. — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Leokadia Komaiszko– Belgia

Poetka, dziennikarka, literatka, fotografik. Urodzona i ukształtowana duchowo na Wileńszczyźnie (ojciec  Zygmunt Komaiszko, matka Antonina z domu Suswiłło). W latach 90-tych Leokadia Komaiszko wyjechała do Belgii i tam mieszka na stałe.

Następnie  studiowala dziennikarstwo w Mińsku na Białorusi. Udyplomowana w roku 1986, rozpczęła pracę reporterską w dzienniku „Czewony Sztandar” (przemianowaną później na „Kurier Wileński), jedynej wówczas polskiej gazecie na terytorium całego Związku Radzieckiego. Zatrudniona w „Kurierze Wileńskim”,  podróżowała śladami Polaków zamieszkałych w róźnych republikach ZSRR i spisywala ich dzieje w literackich reportażach.

Stworzyła, redaguje i wydaje “Listy z daleka”, czasopismo Ogólnoświatowego Korespondencyjnego Klubu Emigrantów (1996), w języku polskim; z zasięgiem na Afrykę, Amerykę, Anglię, Argentynę, Australię, Belgię, Danię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Kanadę,  Litwę,  Meksyk,  Niemcy, Polskę,  Rosję, Szwajcarię, Szwecję, Włochy.

„Listy z daleka” zostały włączone do Biblioteki Klasycznych Tekstów Literatury Świata, realizowanej w ramach projektu UNESCO (2003, zapis w n-rze 43). — więcej o Laureatce w Programie Złotych Sów 2014

Przyjaciel Polski w Austrii i Europie

Erhard Busek

Erhard Busek (ur. 25 marca 1941 w Wiedniu) jest austriackim politykiem ÖVP i byłym wicekanclerzem. Obecnie jest prawnikiem Zarządu Instytutu Regionu Dunaju i Europy Środkowej, od 2012 honorowym prezesem Europejskiego Forum Alpbach i członkiem zarządu inicjatywy A Soul for Europe. Z krajów Europy Środkowej szczególnie przyjaźnie zajmuje się Polską. Ostatnio w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu – przy okazji pośmiertnych wspomnień –  opowiadał o swoich kontaktach z Tadeuszem Mazowieckim.

 

 

p style=”text-align: justify;”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Allgemein, Dni Kultury, Polonia w Austrii i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.